Fr En 

Tournoi de Villemomble's Participants at the European Fencing Championships 2014 in Strasbourg

There is an air of Tournoi de Villemomble at the European Fencing Championships Strasbourg. The list of participants is for sure much bigger but since Sunday, we can find our friends participants last edition of the International Disabled & Valid Fencing Tournament at the forefront and on the catwalks:

Episode 1 Sunday 8 june

 

> Foil men A : 8 of the 10 firsts and 11 of the 20 ranked

 
Place Name and first-name Country
1 OSVATH Richard HUN
2 PENDER Dariusz POL
3 LEMOINE Ludovic FRA
3 TOKATLIAN Damien FRA
5 BETTI Matteo ITA
6 DEMCHUK Andrii UKR
7 FAYZULLIN Timur RUS
8 FEDYAEV Roman RUS
9 NALEWAJEK Michal POL
10 MACRI Andrea ITA
11 GILLIVER Piers GBR
12 RUSZCZYK Kajetan POL
13 SHABUROV Maxim RUS
14 CALKA Norbert POL
15 HALIY Valeriy UKR
16 PELLEGRINI Alberto ITA
17 KAVALENIA Martyn BLR
18 HORVATH Gabor HUN
19 SKIBITSKYI Viktor UKR
20 ABASHIDZE Roman GEO
20 SCHMIDT Maurice GER

> Foil men B : 4 of the 6 firsts and 6 of the 17 ranked

Place
Name and first-name
 
Country
1 DATSKO Anton UKR
2 LATRECHE Alim FRA
3 KAMALOV Albert RUS
3 VALET Maxime FRA
5 CIMA Marco ITA
6 KHAMATSHIN Timur RUS
7 WYGANOWSKI Zbigniew POL
8 GAWORSKI Jacek POL
9 COUTYA Dimitri GBR
10 KUZYUKOV Alexander RUS
11 BEZYAZYCHNY Nikolai BLR
12 BEYCH Konstantin Yuryevich RUS
13 PRANEVICH Andrei BLR
14 CASTRO Adrian POL
15 CHERUBINI Sergio ITA
16 KHATIASHVILI Nikoloz GEO
17 RZASA Kamil POL

> Epée womenA : the 6 firsts and 11 of the 16 ranked

Place Name and first-name Country
1 FIDRYCH Marta POL
2 EFIMOVA Yuliya RUS
3 GORLINA Alla UKR
3 JUHASZ Veronika HUN
5 KRAJNYAK Zsuzsanna HUN
6 ECORCHON Marine FRA
7 BREUS Yevheniia UKR
8 CHERVYAKOVA Elena RUS
9 DOWN Gabi GBR
10 SYCHEVA Evgeniya RUS
11 BERNARD Delphine FRA
12 COLLIS Gemma GBR
13 HALKINA Aliona BLR
14 BURDON Renata POL
15 IRNEVA Olga RUS
16 LÜKE Katja GER

> Epée women B :4 of the 7 firsts

Place Name and first-name Country
1 BRIESE-BAETKE Simone GER
2 VASILEVA Ludmila RUS
3 BOYKOVA Viktoria RUS
3 MAKRYTSKAYA Alesia BLR
5 MAKOWSKA Marta POL
6 MISHUROVA Irina RUS
7 DEMAUDE Cecile FRA
8 POZDNIAK Tetiana UKR
9 ROZKOVA Polina LAT
10 LYSENKO Yuliia UKR
11 LUKIANENKO Iryna UKR
12 KASTSIUCHKOVA Anastasia BLR
13 LOUFAKI Kalliopi GRE
14 LANGE Marcela GER

Warm congratulations the the frenchies who made a great medals collection : 1 Gold (Romain Noble on Saber), 1 Silver (Alime Latrèche on Foiil) and 3 bronze (Ludovic Lemoine, Maxime Valet, Damien Tokatlian). To note the great performance of our Bob le Ouf Citerne with his 5th place !

 

Episode 2 Monday 9 June

Today again, we seem to be in Villemomble:

> Epée men A :7 of the 10 firsts and 13 of the 26 ranked

Place Name and first-name Country
1 FEDYAEV Roman RUS
2 NOBLE Romain FRA
3 PENDER Dariusz POL
3 POCHEVALIN Evgeny RUS
5 CITERNE Robert FRA
6 SHABUROV Maxim RUS
7 BETTI Matteo ITA
8 PYLARINOS Gerasimos GRE
9 GILLIVER Piers GBR
10 CALKA Norbert POL
11 HORVATH Gabor HUN
12 TRETER Rafal Bogdan POL
13 TSEDRIK Vadym UKR
14 KAVALENIA Martyn BLR
15 SKIBITSKYI Viktor UKR
16 HOLOVASHCHENKO Volodymyr UKR
17 STANCZUK Radoslaw POL
18 ROUT Dimitrij GER
19 DOUNIS Vasileios GRE
20 PRIOR MAJON Alexander ESP
21 OLTEANU Bogdan BEL
22 CAMPBELL-HILL Matthew GBR
23 SZAICZ Balasz HUN
24 DADIANI Temuri GEO
25 NORDMANN Steffen GER
26 SCHMIDT Maurice GER

> Epée men B: 4 of the 8 firsts and 6 of the 18 ranked

Place Name and first-name Country
1 PRANEVICH Andrei BLR
2 BEZYAZYCHNY Nikolai BLR
3 KUZYUKOV Alexander RUS
3 LEWONOWSKI Grzegorz POL
5 CRATERE Marc André FRA
6 IFEBE Yannick FRA
7 RZASA Kamil POL
8 LATRECHE Alim FRA
9 PLUTA Grzegorz POL
10 BEYCH Konstantin Yuryevich RUS
11 BOGDOS Emanouil GRE
12 KURZIN Alexander RUS
13 TRIANTAFYLLOU Panagiotis GRE
14 CHEEMA Balwinder GER
15 SMITH Daniel GBR
16 CHERUBINI Sergio ITA
17 RASHID Shah GBR
18 BADER Richard HUN

> Foil women A : 6 of the 9 firsts and 10 of the 18 ranked

Place Name and first-name Country
1 KRAJNYAK Zsuzsanna HUN
2 EFIMOVA Yuliya RUS
3 JUHASZ Veronika HUN
3 MORKVYCH Nataliia UKR
5 BERNARD Delphine FRA
6 HAJMASI Eva Andrea HUN
7 TRIGILIA Loredana ITA
8 GORLINA Alla UKR
9 SYCHEVA Evgeniya RUS
10 HALKINA Aliona BLR
11 KURAMSHINA Albina RUS
12 ECORCHON Marine FRA
13 COLLIS Gemma GBR
14 CHERVYAKOVA Elena RUS
15 VLAMI Efthymia GRE
16 DOWN Gabi GBR
17 MOGOS Andrea ITA
18 SARANTI Aikaterini GRE

> Foil women B : 2 of the 3 firsts and 5 of the 15 ranked

Place Name and first-name Country
1 VIO Beatrice Maria ITA
2 BOYKOVA Viktoria RUS
3 BRIESE-BAETKE Simone GER
3 MISHUROVA Irina RUS
5 VASILEVA Ludmila RUS
6 LYSENKO Yuliia UKR
7 LUKIANENKO Iryna UKR
8 POZDNIAK Tetiana UKR
9 MAKOWSKA Marta POL
10 MAKRYTSKAYA Alesia BLR
11 KHETSURIANI Irma GEO
12 DEMAUDE Cecile FRA
13 LOUFAKI Kalliopi GRE
14 KASTSIUCHKOVA Anastasia BLR
15 LANGE Marcela GER

 

We take this opportunity to congratulate them on their performance and make a friendly wink. 
 
 
We thank warmly even those who proudly wear the sticker of our tournament as proved by the followng picture of Fedyaev Roman (RUS) in the final of the men sword A. Would it bring him luck for the golden touch?

 

Back to home page